​„Z Ziemi i Ognia”

 Każdy przedmiot to historia wielu ludzi 

1.Idea

2.Cele

3.Wystawa

Część 1 wystawy ­ ekspozycja.

Część 2 wystawy ­ film.

Część 3 wystawy ­ interaktywna.

4.Koszty współpracy 

5.Kontakt


1.Idea

Muzea prezentując znaleziska archeologiczne muszą połączyć ze sobą cel edukacji zwiedzających z koniecznością ochrony zabytków. Z tego powodu znaleziska ceramiczne prezentowane są zazwyczaj w szklanych gablotach, a odbiorca nie może ich dotknąć. Nasza propozycja zaprasza widza do bardziej bezpośredniego kontaktu z archeologią i historią. Używając środków takich jak film, repliki znalezisk oraz rekonstrukcja elementów średniowiecznej osady pomagamy odkryć świat jaki kryje się za muzealnym eksponatem.  


2.Cele

Cele, które sobie stawiamy to:
● pobudzić wyobraźnię widza, 

● ułatwić zrozumienie, jak mogła toczyć się historia 
● nauczyć, że przestrzeń wokół nas jest pełna tajemnic i cennych skarbów.   
Film, angażując widza w historię, która mogła się wydarzyć naprawdę, ​przybliża mu życie  codzienne naszych przodków​. Pokazując, że za każdym przedmiotem kryje się osobista  historia ludzi, którzy go stworzyli i używali ­ przygotowuje widza do zwiedzania wystawy.  Całość jest cennym materiałem edukacyjnym nie tylko dla młodych widzów.
Uwaga: Możliwość dotknięcia eksponatów oraz tworzenia sprawia, że odbiorcą wystawy  mogą być osoby niewidome i niedowidzące. 


3.Wystawa

Wystawa „ Z Ziemi i Ognia. Każdy Przedmiot To Historia Wielu Ludzi” to prezentacja filmu  oraz ekspozycja. Może stać się wprowadzeniem  do stałych wystaw archeologicznych choć  równie dobrze funkcjonuje jako wystawa samodzielna.  


Część 1 wystawy : ekspozycja.

Zwiedzanie rozpoczyna się od ekspozycji w gablocie. To kadr z filmu:​fragment odsłoniętego poziomu wykopalisk archeologicznych​,odtworzony w przeszklonej i podświetlonej gablocie.
Opis gabloty: naczynie wczesnośredniowieczne oraz jego zawartość, zdeponowana w nim 1000 lat wcześniej (repliki znalezisk).
Wymiary gabloty: szerokość: 110/110 cm wysokość: 70 cm .


Część 2 wystawy : film.

Film dokumentalny „Z Ziemi i Ognia”, lektor: pl / en, czas wyświetlenia 41.5 minut. Film pokazuje przebieg wydarzeń ukazujących​ drogę naczynia: od jego powstania, po stan obecny​ odnaleziony przez archeologów.

Zwiastun:

 ​https://www.youtube.com/watch?v=qQUGyw7hI0g

Opis filmu:  

Czy glina była istotnym elementem życia we wczesnym średniowieczu? Czy gliniane naczynia stosowano wyłącznie w kuchni? Czy wykorzystywano glinę w budownictwie oraz warsztatach rzemieślniczych? Co ważniejsze – czy można o tym opowiedzieć w ciekawy i nietypowy sposób? Odpowiedzią na te pytania jest fabularyzowany film dokumentalny „Z ziemi i ognia”, który przenosi widzów do czasów wczesnego średniowiecza. Dzięki naszemu głównemu bohaterowi – glinianemu garnkowi – przyjrzymy się życiu mieszkańców małej, słowiańskiej osady. Poznamy ich codzienne obowiązki, rytm dnia, dawną kuchnię oraz ówczesne rzemiosła. Sprawdzimy jaką rolę w tym wszystkim odgrywała glina. Z bliska przyjrzymy się procesowi wypalania, podczas którego człowiek ujarzmiając ogień, zamienia kruchą i plastyczną glinę w trwały oraz odporny materiał. Autorzy filmu w bardzo przystępny sposób przedstawiają wiele ciekawych informacji o życiu sprzed ponad tysiąca lat. Wspaniała scenografia, wiernie odwzorowane kostiumy oraz wartka akcja – to atuty dzięki którym „Z ziemi i ognia” zainteresuje młodzież szkolną jak i dorosłych widzów. Nad stroną merytoryczną czuwał sztab specjalistów z zakresu historii oraz archeologii, przez co film stanowi wiarygodne źródło wiedzy, mogące wspomóc szkolne programy nauczania.  


Część 3 wystawy : interaktywna.

Dopełnieniem obejrzanego dokumentu jest interaktywna część wystawy. Zwiedzający zostają wpuszczeni do ​części warsztatowej, która zachęca ich do swobodnej aktywności i podążania za własną ciekawością. W pomieszczeniu muzeum czekają na nich odtworzone z filmu elementy wczesnośredniowiecznego świata.

 

Aktywności zawodu archeologa: 

● wykopaliska ­ piaskownica, a w niej fragmenty naczyń, monety
● rekonstrukcja ceramiki – sklejanie naczyń z fragmentów skorup naczyń glinianych. 

W skład wchodzą:

piaskownica wraz z ukrytymi w niej fragmentami ceramiki, monetami i innymi przedmiotami, łopatki, pędzle, elementy zniszczonych naczyń do rekonstrukcji, stół , 2 ławy.


Aktywności człowieka średniowiecznego : warsztat garncarza:

● lepienie i zdobienie naczyń z gliny 
● przygotowywanie tłucznia granitowego. 

W skład wchodzą: 

stanowiska wraz z ławami do lepienia,toczki,narzędzia do zdobienia ceramiki,drewniane wiadra,kamienie do rozcierania kawałków potłuczonego granitu.

Fragmenty konstrukcji ścian domostw średniowiecznych pokazujące zastosowanie gliny
 w  średniowiecznym budownictwie.

● kuchnia ­ mielenie ziarna przy użyciu kamiennych żaren .

W skład wchodzą:

kamienne żarna na podstawie, model pieca/paleniska kuchennego /1:1/,  naczynia ceramiczne, wyposażenie kuchni ­ repliki naczyń średniowiecznych używanych w  gospodarstwie domowym: zasobowe, stołowe, do gotowania. 

Zadanie dla dzieci:​ quiz z najważniejszych zagadnień pojawiających się w filmie. 


4.Koszty współpracy

Wypożyczenie (Część1 i 2 wystawy na okres 1 miesiąca ­3000 zł brutto. 
Wypożyczenie (Część 1,2,3) wystawy na okres 1 miesiąca ­ 4000 zł brutto.
Koszt montażu i demontażu (Część 3) ­3000 zł brutto + nocleg dla montera.   

Koszty dodatkowe:  

● ubezpieczenie wystawy
● transport 
● Glina ­ koszt palety 1 tony 1353 zł brutto + transport 
● piasek około 0,5 m3 
● monety  do stanowiska archeologicznego 500 sztuk ­ 500 zł netto 
● papierowe ręczniki 
● papier​  ​ i koszt wydruku    

Nie zapewniamy sprzętu audiowizualnego i obsługi wystawy : optymalnie 2 osoby.

Szacunkowa  powierzchnia wystawowa: 70m2  

5.Kontakt


Informacje i zamówienia:

Krzysztof "Helfi" Dziewientkowski
tel. 608-174-654
e-mail: lepiglina.com@gmail.com