POKAZY I WARSZTATY W UJĘCIU HISTORYCZN0 – ARCHEOLOGICZNYM

   POKAZY HISTORYCZNE - WARSZTAT GARNCARSKI

   POKAZY HISTORYCZNE -WARSZTATY DLA ZWIEDZAJĄCYCH

   POKAZY HISTORYCZNE - WYPALANIE CERAMIKI    

WARSZTATY ARTYSTYCZNE

WARSZTATY CERAMICZNE



POKAZY HISTORYCZNE - WARSZTAT GARNCARSKI

Jest to prezentacja miejsca i sposobu pracy dawnego  garncarza jako rzemieślnika. Garncarstwo wielu epok historycznych łączy się i przenika dlatego prezentujemy zarówno ceramikę jak i  warsztat pracy garncarza z różnych epok archeologii i historii, zaczynając od epoki brązu poprzez okres wpływów rzymskich ,wczesne czy późne średniowiecze  a nawet  XVII wiecznego wyrobnika. W warsztacie który mieści się w dużym lnianym podróżnym namiocie możemy przyjrzeć się  pracy na  tradycyjnym kole garncarskim ( bez napędu elektrycznego )  a także obejrzeć repliki różnorodnych  naczyń historycznych, powstałych w oparciu o znaleziska archeologiczne lub  ikonografię średniowieczną. Ponadto można przyjrzeć się oraz wypróbować narzędzia używane  w  dawnym garncarstwie. Są to drobne  sprzęty bazujące na średniowiecznej stylistyce wykonane z drewna i kości. Służą one pomocą nie tylko przy wytwarzaniu garnków lecz także  używa się ich do zdobienia powierzchni by cieszyła oko nabywającego podnosząc tym samym walory estetyczne wyrobu. Obok naczyń prezentujemy również średniowieczne kafle piecowe. Jak wyglądały te pierwsze z wieków średnich i jaki sposób  konstruowano z nich piec do ogrzewania pomieszczeń przekonamy się biorąc do ręki replikę masywnego kafla. Pokazujemy również formy w jakich zostają wyciskane wzory kafli.

 

POKAZY HISTORYCZNE: WARSZTATY DLA ZWIEDZAJĄCYCH

Dla zwiedzających udostępniamy  stanowisko do lepienia ręcznego  przy którym może formować glinę około 7 osób. Warsztaty trwają przez cały czas  wystawiania się kramu . Czas pracy jednej osoby podczas lepienia ustalany jest indywidualnie w zależności od wieku i możliwości warsztatowicza. Kiedy zwalnia się miejsce kolejna osoba zajmuje wolną przestrzeń i zajmuję się lepieniem.  Opcjonalnie udostępniamy także tradycyjne koła garncarskie jedno dwutarczowe drugie jednotarczowe ,gdzie poszczególni chętni mogą próbować swoich sił.


POKAZY HISTORYCZNE -  WYPALANIE CERAMIKI

Wypał w palenisku otwartym to najprostszy rodzaj wypalania. Zazwyczaj wykopuje się  płytki dół w ziemi oraz wygrzewa  podłoże takiego zagłębienia małym ogniskiem. Długość procesu wypału uzależniona jest od ilości wypalanych przedmiotów i trwa kilka godzin. Przez cały czas procesu wypalania garncarz jest obecny i współpracuje z żywiołem ognia. Powoli podnosi temperaturę wypału, dzięki temu następuje stopniowe przekształcenie się plastycznej gliny w twardą nie przepuszczającą wody ceramikę.

Najstarszy, najbardziej tradycyjny wypał naczyń odbywał się właśnie w  ognisku. Przyjmuje się, że pierwsze piece do wypalania naczyń, jako obiekty architektoniczne, rozwinęły się właśnie z wypału w palenisku otwartym , z doświadczenia, obserwacji i dążenia do usprawnienia wypału. Zagłębienie w ziemi, w którym ogień utrwalał ceramikę nasuwał nowe rozwiązania techniczne. Pogłębiając te doły do wypalania, człowiek wpadł na pomysł by całość przykryć konstrukcją z gałęzi obrzuconych surową gliną. Tak zrodziły się piece do wypału naczyń. We wczesnym średniowieczu wykorzystywano zarówno jedno jak i dwukomorowe piece. Jednak dotychczasowe badania wykopaliskowe dostarczają dowodów, iż większość ceramiki w tym okresie wypalana była w otwartych paleniskach.


WARSZTATY CERAMICZNE: DLA GRUP NIEZRZESZONYCH ,SZKÓŁ,OŚRODKÓW KULTURY,MUZEÓW I FIRM


Mobilne warsztaty to jedno lub cykl spotkań,  dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Zajęcia są dostosowywane są do wieku i umiejętności uczestników. Mogą mieć charakter rekreacyjny lub edukacyjno/szkoleniowy. Podczas warsztatów zapoznajemy się z  różnorakim technikami lepienia i pod opieką  prowadzącego samodzielnie modelujemy glinę tworząc swoje  własne prace. Na spotkanie przywozimy potrzebne narzędzia oraz surowiec. Po zakończeniu warsztatów istnieje również  możliwość wypalenia wysuszonych  prac.

Kontakt : e-mail

Tel : 608174654

Informacje i zamówienia:

Krzysztof "Helfi" Dziewientkowski
tel. 608-174-654
e-mail: lepiglina.com@gmail.com